Hossa i Bessa na najważniejszych indeksach giełdowych
Zdecydowana przewaga sprzedających nad kupującymi w dłuższym okresie czasu, sprawia, że wycena danego aktywa może wejść w długoterminowy trend spadkowy. Hossa i bessa mają istotny wpływ na decyzje inwestycyjne. W czasie hossy inwestorzy często podejmują ryzykowne różnorodność modyfikacji wiadomości dzisiaj zrobił. decyzje, ponieważ wierzą, że ceny będą nadal rosnąć. Jednak należy pamiętać, że hossa nie trwa wiecznie, a rynek może się odwrócić w dowolnym momencie. Dlatego ważne jest, aby inwestorzy zachowali ostrożność i nie podejmowali zbyt ryzykownych decyzji.
- Niedługo później zaczęły spadać giełdy na całym świecie.
- Hossa (fr. hausse, pot. rynek byka, ang. bull market) – długotrwały trend wzrostowy cen papierów wartościowych lub towarów notowanych na giełdzie papierów wartościowych.
- W Hongkongu i Australii zanotowano spadki o ok. 40%, Wielkiej Brytanii o ok. 25% i Kanadzie o ok. 20%.
- Okres bessy na giełdzie nazywany jest też potocznie rynkiem niedźwiedzia – kiedy atakuje on swoją łapą, wykonuje ruch skierowany w dół (co obrazuje zachowanie rynku w czasie bessy).
- Kursy akcji poruszają się mniej więcej w zgodnie ze zmianami średnich zysków.
Definicja tego pojęcia wskazuje, że oznacza spadające ceny akcji lub innych instrumentów finansowych. Spadki kojarzą się z atakami niedźwiedzi, które wykonują ruch łapami w dół i powalają swoje ofiary, dlatego bessę nazywamy również rynkiem niedźwiedzia (ang. bear market). Aby zrozumieć różnice występujące między hossą a bessą, warto zacząć od wyjaśnienia, na czym w ogóle polega bessa. Jest to długotrwale utrzymujący się spadek akcji na giełdzie. Podczas bessy wszystkie ceny papierów wartościowych spadają. Hossa, również określano jako rynek byka to sytuacja, w której otoczenie ekonomiczne jest korzystne.
Rysa na amerykańskim rynku pracy. Wniosków o zasiłek dla bezrobotnych przybyło
Czy określenie hossy i bessy dotyczy każdego wzrostu oraz spadku indeksów giełdowych? By można było o nich mówić, muszą zaistnieć odpowiednie okoliczności. Przede wszystkim wahania cen powinny wynosić co najmniej 20%. Dodatkowo skoncentrowane na svb podwyżki fed stawki 25 bp, sugeruje jeszcze jedną na horyzoncie przez reuters taki trend powinien utrzymywać się przed dłuższy czas. Zwykle dotyczy to okresu pół roku, jednak obecnie w ten sposób traktuje się już nawet kilkumiesięczne zmiany. Hossa i bessa to pojęcia, które powinien znać każdy inwestor.
Często można spotkać się z podejściem, że okres spadków musi wynieść przynajmniej pół roku, a zakres spadków przynajmniej 20%. Rynek byka jest bardzo korzystną tendencją giełdową, która ma pozytywny wpływ na różne obszary gospodarki krajowej. Dzięki tendencji wzrostowej można dużo więcej zyskać, dlatego inwestorzy każdorazowo żywią nadzieję, że hossa potrwa jak najdłużej. Stop loss to zlecenie zabezpieczające, które automatycznie zamknie pozycję w momencie, gdy osiągnie ona określony poziom straty finansowej. Korzystanie ze zleceń stop loss jest kluczowe, ponieważ chronią one nasz kapitał w momencie, gdy cena podąża w kierunku przeciwnym do naszych oczekiwań. Zlecenie take profit z kolei zamyka naszą pozycję, gdy ta osiągnie z góry określony poziom zysku.
- Rozróżnienie korekty i trwałej zmiany tendencji nie jest proste, ale jak najbardziej leży w zasięgu możliwości doświadczonych inwestorów.
- Są jednak pewne symptomy zbliżającej się hossy, które można rozpoznać.
- Klikając w linka tutaj przejdziecie do wszystkich podstawowych pojęć z dziedziny giełdy, o których pisałem już na blogu.
- Obie te sytuacje mają istotny wpływ na decyzje inwestycyjne, dlatego ważne jest, aby inwestorzy zachowali ostrożność i nie podejmowali zbyt ryzykownych decyzji.
- Inwestorzy długoterminowi często traktują okresy rynkowej bessy jako okazję do zakupu wysokiej jakości aktywów po zaniżonych cenach.
Okres bessy na giełdzie nazywany jest też potocznie rynkiem niedźwiedzia – kiedy atakuje on swoją łapą, wykonuje ruch skierowany w dół (co obrazuje zachowanie rynku w czasie bessy). Przyjmuje się, że hossa na giełdzie ma miejsce, kiedy wzrosty dotyczą aż 75 proc. Okres ten nazywany jest potocznie rynkiem byka – stąd słynna rzeźba byka w Nowym Yorku nieopodal budynku giełdy na Wall Street. Symbolem hossy jest byk, ponieważ atakując swoimi rogami, wykonuje charakterystyczny ruch głową w górę (co obrazuje zachowanie rynku w trakcie hossy). Koniec hossy przypada na okres, gdy apetyt inwestorów na zakup nowych akcji znacznie słabnie.
Natomiast aktualne zyski wyprzedzane są przez indeksy o kilka (3-4) kwartałów. Spotykam się z opinią, że światowa hossa w pierwszej kolejności kończy się na rynkach wschodzących. Zachowanie rynków w pierwszej połowie tego roku potwierdza tą tezę. Rynki wschodzące i rozwinięte rozpoczynały i kończyły hossę i bessę mniej więcej w tym samym czasie.
Inwestowanie w czasie hossy. Jak to robić?
Inwestor, który kupuje papiery wartościowe w czasach giełdowego marazmu i ogólnej niechęci, jest samotny ze swoją decyzją. Podobne pójście pod prąd wymaga olbrzymiego hartu ducha, może się jednak opłacić. Monitorowanie bieżących wydarzeń i wiadomości mających wpływ na rynki jest pomocne w szybkim reagowaniu na zachodzące zmiany oraz identyfikacji potencjalnych okazji inwestycyjnych. Jeśli rzeczywiście czeka nas bessa w 2022 r., giełda może okazać się zbyt ryzykownym miejscem na inwestycje, a Polskę może czekać spowolnienie lub nawet kryzys gospodarczy.
Manipulacja akcjami na GPW? KNF wszczęła postępowanie
Podejmując decyzje inwestycyjne, powinieneś kierować się własnym osądem. Więcej informacji dostępnych jest w Deklaracji Świadomości Ryzyka Inwestycyjnego, dostępnej na stronie internetowej Rynek byka (hossa) to okres w którym rynek doświadcza regularnych wzrostów cen i ogólnego optymizmu ze strony inwestorów. Jak już wiemy, bessa występuje wtedy, gdy spadki cen są długotrwałe.
Wszystko to sprawia, że na podstawie historycznych zachowań rynków trudno jest przewidzieć zmiany, jakie mogą na nich zajść. W danym momencie możemy mieć do czynienia z hossą na pojedynczych lub wręcz wyłącznie jednym rynku (np. dolara), albo na kilku bądź zdecydowanej większości rynków. Po ustaniu paniki związanej z wybuchem pandemii koronawirusa.
Notowania kryptowalut: Tether USDT, Bitcoin BTC, Ethereum ETH. Sprawdź, co się dzieje na rynku kryptowalut!
Osoby, które zaczynają interesować się rynkami finansowymi i inwestycjami, nie zawsze potrafią odnaleźć się wśród fachowej terminologii. Gdy jak zmniejszyć ryzyko poprzez automatyzację systemu obrotu. widzą długofalowe spadki, zadają pytania typu, co oznacza słowo bessa? Dlatego warto wcześniej poznać podstawowe słownictwo i definicje.
Inwestorów, którzy oczekują kontynuacji lub rozpoczęcia spadków na danym rynku, określamy mianem niedźwiedzi. Warto dodać, że ich strategią nie musi być sprzedaż posiadanych instrumentów czy powstrzymanie się od zakupów. Mogą oni również wykorzystać kontrakty terminowe lub CFD i zająć pozycję krótką (zagrać na spadki).
Faza II bessy – faza dużego ruchu
Również i te odniesienie jest głęboko zakorzenione w naturze, ponieważ niedźwiedź atakując swoją ofiarę często przygważdża ją do ziemi swoimi łapami. Rynek niedźwiedzia charakteryzuje się więc przeważającą tendencją spadkową na rynku, która obrazowana jest coraz niższymi szczytami oraz dołkami na wykresie. W trakcie bessy ceny aktywów zniżkują, a inwestorzy pozostają ostrożni i pesymistycznie nastawieni co do do rynkowej przyszłości. Powszechnie uważa się, że jeżeli rynek doświadcza spadku o co najmniej 20% od ostatniego szczytu, wówczas mamy do czynienia z bessą. Rynek byka cechuje się powolnym wzrostem cen, podczas gdy na rynku niedźwiedzia dochodzi do ich gwałtownego spadku. Odstępy pomiędzy tymi okresami są nierównomierne i tak naprawdę trudno jest przewidzieć, jak długo będą się utrzymywały określone tendencje.
Hossa w kredytach gotówkowych nadal trwa! [kredyty mieszkaniowe, kredyty gotówkowe oraz limity na kartach kredytowych]
Klikając w linka tutaj przejdziecie do wszystkich podstawowych pojęć z dziedziny giełdy, o których pisałem już na blogu. W dzisiejszym wpisie przybliżę Wam definicję hossy i bessy. Pokażę czym charakteryzują się rynki byka i niedźwiedzia oraz dam kilka wskazówek jak zmieniać swoje podejście do inwestowania w zależności od aktualnie panującej tendencji na rynku. Bazowym scenariuszem analityków jest kontynuacja działań Fed i decyzja o podwyżce poziomu stóp o kolejne 75 pb.
Początek hossy jest zwykle jednym z pierwszych sygnałów polepszania się koniunktury. Bessa (rynek niedźwiedzia) to taki gdzie ceny akcji spadają. Przyjęło się, że o prawdziwej bessie możemy mówić dopiero, gdy ceny akcji spadną o co najmniej 20% od szczytu. W okresie bessy ceny większości akcji spadają i na rynku zaczyna panować trend spadkowy, w którego kontynuację wierzą inwestorzy. Podczas bessy gospodarka zwalnia a bezrobocie rośnie bo firmy zwalniają pracowników.
W pobliżu szczytu hossy wyceny są wysokie, co często pociąga za sobą wysyp IPO. Hossa i bessa to pojęcia pomocne dla początkującego inwestora. Zrozumienie koncepcji rynku byka i niedźwiedzia jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu na rynku. Zarówno hossa, jak i bessa są częścią naturalnego cyklu rynkowego i mogą występować naprzemiennie w różnych okresach.
W okresie bessy ofert jest mało i częściej się one nie udają – spółki zbierają mniej kapitału, niż zakładały a czasem nawet odstępują od IPO. Niedźwiedź walczy, ruszając łapą z góry w dół – niczym spadający kurs giełdowy. Byk za to bierze rywala „na rogi”, wykonując ruch od ziemi ku niebu. Mówi się także, że byki wchodzą po schodach, a niedźwiedzie wypadają przez okno – spadki są szybsze i bardziej spektakularne od wzrostów.